adsenior
Administrator
Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 32088
Przeczytał: 6 tematów
Ostrzeżeń: 0/1 Skąd: Polska Płeć: Pan
|
Wysłany: Nie 10 10:16, 20 Lip 2014 Temat postu: obóz dla dzieci i młodzieży w Łodzi |
|
|
Dziecięcy obóz koncentracyjny na Przemysłowej – niewygodna niemiecka historia!
To, czego się dowiedziałam w trakcie poszukiwań materiałów do niniejszego tekstu, jest przerażające. Historia dzieci, więzionych w tym obozie, powinna być wykrzyczana w twarz naszemu ukochanemu sąsiadowi zza Odry! O tym, że w czasie okupacji w Łodzi istniał obóz koncentracyjny dla dzieci, dowiedziałam się
2 lutego tego roku. Przez absolutny przypadek trafiłam na film „ Twarz anioła” z roku 1970 w reż. Zbigniewa Chmielewskiego. Jest to bardzo trudny obraz opowiadający losy małego więźnia od dnia jego przybycia do obozu na Przemysłowej, aż do wyzwolenia w 1945 roku.
W 1995 roku zdawałam maturę, między innymi z historii, jednak w żadnym podręczniku do historii ani wtedy, ani teraz nie znalazłam informacji na temat tego zapomnianego przez Boga i ludzi miejsca. Dlaczego? Czy ten temat jest aż tak bardzo drażliwy? Czy przypomnienie Niemcom bestialstwa ich dziadków, ojców, braci, babek, matek i sióstr zachwiało by dobrosąsiedzkimi stosunkami? A może po prostu nie chcemy urazić naszych, pokój miłujących, sąsiadów wspomnieniami o tych złych nazistach co im szargają reputację?
Oficjalnie obóz nazywał się Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt w wolnym tłumaczeniu: Obóz izolacyjny ( zapobiegawczy, prewencyjny) dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi. Został on powołany zarządzeniem Heinricha Himlera z dnia 28 listopada 1942 roku.
Dziś o obozie przy Przemysłowej nikt nie pamięta. Na terenie obozu powstały bloki mieszkalne. Obecnie z zabudowy obozowej zachowały się cztery murowane budynki (drewniane baraki zostały zaraz po wyzwoleniu rozebrane na opał) między innymi przy Przemysłowej 34 – to budynek dawnej komendantury obozowej, a po przeciwnej stronie budynek, w którym mieścił się karcer.
O tych strasznych wydarzeniach przypomina jedynie pamiątkowa tablica na budynku dawnej komendantury i pomnik „ Pękniętego serca” poświęcony ofiarom. Przed pomnikiem znajduje śie płyta z napisem: „ Odebrano Wam życie, dziś dajemy wam tylko pamięć.”
Łącze:http://3obieg.pl/dzieciecy-oboz-koncentracyjny-przemyslowej-niewygodna-niemiecka-historia
Ponieważ w obozie tym przetrzymywane były dzieci i młodzież gojów - POLAKÓW, nie jest nagłaśniane. Mało kto wie też, iż ten obóz, na ul. Przemysłowej, zlokalizowany był na terenie łódzkiego getta. Znałem osobiście jednego z "wychowanków" tego obozu.
Ostatnio zmieniony przez adsenior dnia Nie 10 10:23, 20 Lip 2014, w całości zmieniany 1 raz
|
|